Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba nie zwiastuje zwykle niczego dobrego. Prędzej czy później trzeba będzie się z nim udać do dentysty, który określi przyczynę problemu oraz zastosuje odpowiednią formę leczenia stomatologicznego. Przed wizytą u dentysty trzeba sobie jednak w jakiś sposób poradzić. Zdarza się bowiem, że ból zastaje nas w godzinach wieczornych, w nocy czy w trakcie weekendu lub też lekarz stomatolog nie może nas ze względu na kolejkę pacjentów przyjąć w najszybszym możliwym terminie. Oprócz tabletek przeciwbólowych, istnieje szereg innych sposobów na złagodzenie bólu zęba do czasu udania się do dentysty.

Okład z lodu

Popularnym domowym sposobem na uśmierzenie bólu zęba jest okład z lodu. Aby odczuć ulgę, wystarczy przyłożyć do strony twarzy, na której znajduje się bolący ząb, kostki lodu owinięte w ręcznik na około 10-15 minut. Schłodzenie twarzy w ten sposób może spowodować zmniejszenie się bolesnego obrzęku, likwidując ból zęba na jakiś czas.

Płukanka z wody i z soli

Aby przygotować płukankę uśmierzającą ból zęba, w szklance ciepłej wody należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli i użyć jej tak jak płynu do ust, tj. przytrzymać w jamie ustnej przez około 0,5 minuty, a następnie wypluć. Po kilku minutach ból zęba powinien ulec złagodzeniu.

Płukanka z naparu z szałwii

Dzięki swojemu przeciwzapalnemu i odkażającemu działaniu, ból zęba doskonale uśmierza także szałwia. Wystarczy zalać łyżeczkę jej suszonych liści wrzątkiem, przykryć i odstawić na około kwadrans. Po tym czasie wystarczy nią kilkukrotnie wypłukać usta, a ból zęba powinien ulec złagodzeniu.

Czosnek

Czosnek doskonale usuwa bakterie, dlatego idealnie sprawdzi się jako środek na zlikwidowanie bólu zęba. Wystarczy obrać jeden ząbek czosnku, przekroić go na pół i przyłożyć wewnętrzną częścią do bolącego miejsca aby odczuć wyraźną ulgę.

Akupresura

Wśród niekonwencjonalnych sposobów zlikwidowania bólu zęba można wyróżnić jeden z zabiegów kwalifikujących się do akupresury. Polega on na masowaniu kołowymi ruchami punktu wewnętrznej części dłoni, w którym kciuk łączy się z palcem wskazującym. Masaż należy wykonywać na dłoni przeciwnej w stosunku do strony, po której znajduje się bolący ząb. Już po 2 minutach można w ten sposób zmniejszyć ból.

1 Komentarz

  1. filip

    Ja polecam na ból zęba iść do dentysty :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *