Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła najczęściej jest związany z infekcją wirusową. Gdy się pojawia, utrudnia on normalne funkcjonowanie i szuka się wówczas sposobów na to by go w jakiś sposób złagodzić. Istnieje szereg specyfików na ból gardła dostępnych w aptece, ale można równie zastosować jeden z domowych sposobów leczenia tej dolegliwości. Są one często tańsze od kupowania leków, a ponadto nie trzeba dzięki ich stosowaniu ruszać się domu by udać się do apteki, co jest niezwykle ważne w leczeniu infekcji. Jeśli chodzi o domowe sposoby na leczenie gardła, warto jest spróbować przygotować sobie specjalny napój, płukankę lub okład na gardło.

Napoje z miodem i z czosnkiem

Wśród niezawodnych produktów na ból gardła znajdują się przede wszystkim miód i czosnek. Najlepsze efekty dają one w połączeniu z napojami. W przypadku miodu, doskonałym pomysłem może być dodanie go zamiast cukru do herbaty z cytryną, a jeśli chodzi o czosnek – umieszczenie 1 lub 2 jego ząbków w szklance ciepłego mleka. Zarówno miód, jak i czosnek hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz posiadają właściwości łagodzące, co sprzyja powrotowi do pełnego zdrowia.

Płukanki do gardła

Niezawodnym sposobem na pozbycie się bólu gardła może być również jego płukanie. Sprawdzonym specyfikiem na złagodzenie bólu gardła, jest stosowana 3-4 razy dziennie płukanka składająca się ze szklanki wody i jednej łyżeczki soli czy stosowana z taką samą częstotliwością płukanka ziołowa składająca się z jednej łyżeczki takich ziół, jak szałwia, rumianek bądź tymianek, zalanych szklanką wrzątku i parzonych pod przykryciem około 1 kwadransa.

Okłady na gardło

Dobre efekty daje również stosowanie okładów na gardło. Wśród nich warto jest wyróżnić okład z ugotowanych w łupinkach i zgniecionych widelcem ziemniaków, zawiniętych w lnianą ściereczkę i trzymanych przy szyi aż do czasu ich wystygnięcia, czy też okład z zamoczonej w roztworze z połowy szklanki zimnej wody oraz dwóch łyżeczek octu spirytusowego dużej ściereczki, którą należy na około dwie godziny otulić całą szyję i dekolt, kładąc na nią dodatkowo ręcznik lub ciepły szal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *